Ünlü giyim mağazası H&M’de ırkçılık skandalı


STOCKHOLM – Ünlü giyim markası H&M’de müşteriler arasında ırkçı ayrımlar yapıldığı gizli kamera görüntüleri ile belgelendi.

Alınan bilgiye göre, göçmen kökenli, başörtülü bir kadın İsveç’te 3 ayrı şubede ürün değişimi yapmak istedi ancak ürünün faturası olmadığı gerekçesiyle bu talebi çalışanlar tarafından reddedildi. Oysa ki mağaza, müşteri hizmetleri anlayışına göre faturasız değişim yapıyor. Kadının üzerindeki gizli kameralar olayları başından sonuna kadar kaydetti.

Konuyu araştıran “200 Saniye” adlı programın yapımcıları, bu kez İsveçli bir kadın muhabiri üzerine yerleştirdikleri gizli kameralarla aynı faturasız ürünle birlikte mağazaya gönderdi. İsveçli muhabirin ürün değişim talebi ilk girdiği H&M mağazasında “memnuniyetle” yerine getirildi.

Uzun yıllar H&M’de çalışan bir kişi, göçmen geçmişi olan müşterilere çok daha kötü muamele edildiğini onayladı.

Irkçılık yapıldığını ortaya koyan görüntülerden sonra 200 saniye program yöneticisi, H&M yetkilileri ile konuya dair görüşmek istemesine rağmen firma görüşmeyi kabul etmedi ve konuya dair bir açıklama yapmadı. Şirketin bazı tanıtım broşürlerinde ısrarla “her türden ırkçılığın karşısında oldukları” vurgulanırken gizli kamera görüntüleri çalışanların açık bir şekilde insanların etnik kökenlerine göre ırkçılık yaptıklarını ortaya koyuyor.

Kaynak: İsveç Gündemi

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram