İspanya’da rap şarkıcısı Hasel’in serbest bırakılması talebiyle yapılan gösteriler sürüyor

MADRİD – İspanya’da hakkındaki kesinleşmiş hapis cezasından dolayı 16 Şubat’ta polis zoruyla tutuklanarak cezaevine konulan rap sanatçısı Pablo Hasel’in serbest bırakılması talebiyle yapılan gösteriler üçüncü gününde de hareketli geçti.

İlk olarak 16 Şubat’ta Katalonya bölgesinin Barcelona, Lleida, Girona, Vic, Tarragona kentlerinde başlayan ve dün başkent Madrid ve Granada, Malaga gibi diğer büyük şehirlere yayılan “Hasel’e özgürlük” başlığı altındaki gösteriler bugün de devam etti.

Hasel’in Lleida kentinde yaşamasından ve buradaki cezaevine konulmasından dolayı Katalonya’da yoğunlaşan eylemlere bugün Valensiya, Salamanca ve Bask bölgesindeki 5 kent eklendi.Gösteriler özellikle Valencia ve Barcelona’da yoğunlaşırken, en az 14 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yerel güvenlik ve sağlık birimlerinden basına yapılan açıklamalarda ilk belirlemelere göre Valensiya’da 8, Barselona’da ise 6 kişinin gözaltına alındığı, aralarında polislerin de olduğu yaralıların bulunduğu kaydedildi.

Hasel’in serbest kalması talebi gerekçe gösterilerek, gösterilerin hafta sonunda daha yüksek katılımlı devam etmesi öngörülüyor.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram