Almanya’da Hanau saldırısında hayatını kaybedenler anıldı

BERLİN – Almanya’nın Hanau kentinde geçen yıl 19 Şubat’ta meydana gelen ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden 9 göçmen kökenli için Berlin ve Frankfurt şehirlerinde anma etkinlikleri düzenlendi.

Başkent Berlin’de Neukölln Belediyesi binasının önünde gerçekleşen etkinlikte Almanya’da ırkçı saldırılarda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu ve mumlar yakıldı.

Törene katılan Neukölln Belediye Başkanı Martin Hikel, Hanau’da kökenleri Almanya’da olmayan ancak kendileri Alman olan insanların ırkçılar ve aşır sağcılar tarafından sözde yabancı oldukları gerekçesiyle öldürüldüklerini belirterek, “Ödürülenler Neuköllnlüler de olabilirdi. Bu demokrasimize ve hepimize yapılan bir saldırıydı. Bundan dolayı hepimiz dayanışma içinde burada birlikteyiz. Biz onların unutulmaması için burada onları anıyoruz” diye konuştu.

Rudow Empört Sich Derneği yöneticisi Claudia von Gelieu de aşırı sağla daha kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Ülke medyasında yer alan haberlere göre, yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ve üzerinde “İsimlerini söyleyin” yazan dövizler taşındı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde göstericiler, “Hanau münferit bir hadise değildi” ve polise yönelik “Hanau’da neredeydiniz?” sloganları attı.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram