Koronavirüs aşısı neden yüzde 100 koruma sağlamıyor?


BERLİN – Almanya Mainz merkezli BioNTech şirketi ve ortağı Pfizer’ın, ürettikleri koronavirüs (Kovid-19) aşısının “yüzde 90” etkili olduğunu açıklaması, “Aşı neden yüzde 100 koruma sağlamıyor” sorusunu akıllara getirdi.

Virologlara göre, yüzde 90 oranı Kovid-19 ile mücadelede oldukça önemli. Aşının üretildiği açıklandığından bu yana kamuoyunda, “Aşı bizi neden yüzde 100 korumuyor? Herkeste eşit derecede etkili oluyor mu? Özellikle, yaşlılar ve risk grubunda olanlarlar aşıdan ne kadar faydalanabilecek” soruları gündeme geldi.

Soruları yanıtlayan Bioscientia Hijyen Merkezi Yöneticisi Dr. Georg-Christian Zinn, “Aşılar veya genel olarak ilaçlar hiçbir zaman yüzde 100 etkili değildir” dedi.

“Bu durum aşı yapılan kişinin bağışıklık sistemine bağlıdır” diyen Zinn, şunları kaydetti:

“Grip aşısı, bağışıklık sistemi zayıf olan yaşlı insanlarda daha az etkili oluyor ve yeterince korumuyor. Örneğin, gençler için grip aşısı yüzde 80 ile 90 daha etkili olurken, 80 veya 85 yaşındaki yaşlılarda ise bu oran yüzde 60 civarında. Bunu sadece zayıf bir bağışıklık sisteminin sonucu olarak kabul etmek gerekiyor. Buna göre, yeniden aşı yapılması veya başka aşılar kullanılması gerekebilir. “

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram