BioNTech: Aşının dağıtımı Aralık ayının ikinci yarısında başlayabilir

HABER MERKEZİ – Alman BioNTech ve ABD’li ilaç şirketi Pfizer, koronavirüs (Kovid-19) aşısının Avrupa ve ABD’deki acil kullanım izinlerinin gelecek ay alınabileceğini açıkladı. Dağıtımın Aralık ayının ikinci yarısında başlayabileceği belirtildi.

Aşının etkililiğinin yüksek risk grubu olan 65 yaş üstünde yüzde 94’ün üzerinde olduğu kaydedildi. Aşının etkililik oranının farklı yaş ve etnik gruplar açısından tutarlı olduğu belirlendi.    

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, Reuters TV’ye yaptığı açıklamada Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin  (FDA) aşıya Aralık ayı ortası gibi acil durum kullanım izni verebileceğini söyledi. Şahin, Avrupa Birliği’nin ise koşullu onayını Aralık ayının ortasından sonra verebileceğini kaydetti.

Şahin, “Eğer her şey yolunda giderse onayı Aralık ayının ikinci yarısında alabileceğimizi ve dağıtıma Noel’den önce başlayabileceğimizi tahmin ediyorum. Ancak bunun için her şeyin gerçekten olumlu gitmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BioNTech’in Cuma günü FDA’ya başvuracağını belirten Şahin, “Eğer her şey yolunda giderse onayı Aralık ayının ikinci yarısında alabileceğimizi ve dağıtıma Noel’den önce başlayabileceğimizi tahmin ediyorum. Ancak bunun için her şeyin gerçekten olumlu gitmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram