Araştırma: Ağır Kovid-19 geçirenlerin yüzde 70’i 5 ay sonra bile tamamen iyileşemiyor

HABER MERKEZİ – Koronavirüsü (Kovid-19) ağır geçiren her 10 hastadan 7’sinin aradan 5 ay geçmesine rağmen tamamen iyileşemediği ortaya çıktı.

Bilim insanları, Kovid-19 nedeniyle hastanede tedavi görenlerin taburcu olduktan sonra da ruhsal ve fiziksel sağlıklarına dair problemler belirledi. Bu şekildeki hastaların yüzde 20’si bu süre zarfında bir başka ağır hastalık geçirirken, diğer yüzde 20’sinin ise çeşitli sağlık nedenleri ile çalışma hayatı aksadı.

İngiltere’de yapılan bu araştırmaya göre, semptomları en uzun devam eden kişiler beyaz ırktan orta yaşlı kadınlar. Bu gruptakiler en az iki semptomu göstermeye devam ediyorlar. Bu şekilde diyabet, astım ve kalp hastalıkları risklerinin arttığı da görüldü.

İngiltere çapında yapılan çalışmada, Mart ve Kasım 2020 arasında hastaneden taburcu edilen 1077 Kovid-19 hastası incelendi. Bu grubun yüzde 67’si beyaz, yüzde 36’sı kadın ve yüzde 50’si kendilerini ciddi bir hastalık riskine maruz bırakacak en az iki sağlık sorununa sahip kişilerdi.

Katılımcılar beş ay sonra takip edildiğinde, sadece yüzde 29’unun tamamen iyileştiği görüldü. Yüzde 90’ından fazlasının en az bir kalıcı semptomu vardı. Bir çok kişi de devam eden ortalama 9 farklı semptom tespit edildi.

Bu semptomlar arasında en genel 10 tanesi şöyle: Kas ağrısı, yorgunluk, fiziksel yavaşlama, bozulmuş uyku kalitesi, eklem ağrısı veya şişmesi, uzuv zayıflığı, nefes darlığı, ağrı, kısa süreli hafıza kaybı ve yavaş düşünme.

Kaynak: euronews

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram