Almanya’da sıkılaştırılmış korona önlemleri devrede


BERLİN – Almanya’da geçen hafta Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanlarınca alınan karar doğrultusunda sıkı salgın önlemleri bugün uygulanmaya başlandı.

Alınan bilgiye göre, Hamburg önlemleri geçtiğimiz hafta Cuma gününden bu yana, Brandenburg ise 2 gündür uygulamaya başladı. Yeni kısıtlamalar, bugünden itibaren Almanya’nın tümünde geçerli olacak.

Öte yandan, Robert Koch Enstitüsü son 24 saatte 12 bin 497 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Ölü sayısı ise 343 olarak belirtildi. Cuma günü açıklanan bin 188 ölü sayısı ile en yüksek seviyeye ulaşılmıştı. 18 Aralık’ta ise 33 bin 777 vaka ile en yüksek vaka sayısı tespit edilmişti.

Aile Bakanı Franziska Giffey Rheinischen Post gazetesine yaptığı açıklamada, “Vaka sayısında şu anda zirve noktasındayız. Çok şiddetli zamanlar yaşıyoruz” dedi.

Bugün devreye giren önlemlerle beraber bir hane halkından olanlar sadece bir kişi ile bir araya gelebilecek. Vaka sayısının bir hafta içinde 100 bin kişide 200’den fazla olduğu bölgelerde yaşayanlar zaruri bir nedenleri olmadığı müddetçe 15 kilometreden uzağa seyahat edemeyecek. Kısıtlamalar 31 Ocak’a kadar geçerli olacak.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram