Almanya’da nüfusun yüzde 15’i aşılandı


BERLİN – Robert Koch Enstitüsü, Almanya’da nüfusun yüzde 15’ine ilk doz koronavirüs aşısı yapıldığını açıkladı. İkinci doz aşı olanların oranı ise yüzde 5,9 olarak bildirildi.

Aşılama temposunun artırıldığı Almanya’da ilk doz koronavirüs aşısı olanların oranı yüzde 15’e ulaştı. Ülkede salgınla mücadelede yetkili kuruluş olan Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, nüfusun yüzde 15’ine, yani yaklaşık 12 milyon 700 bin kişiye ilk doz koronavirüs aşısı yapıldı. Nüfusun yüzde 5,9’u yani 4 milyon 900 bin kişiye ise aşının ikinci dozunun da uygulandığı bildirildi.

Birçok araştırmaya göre, ilk doz koronavirüs aşısının yapılması sonrasında virüse karşı belirli bir oranda koruma sağlanmış oluyor.

Öte yandan, Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, Almanya’da son 24 saat içinde 17 bin 855 yeni koronavirüs vakası kayıtlara geçti, 104 kişinin ise koronavirüse bağlı rahatsızlık hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. 100 bin kişide yedi günde yeni vaka sayısını gösteren insidans değeri de 129,2 olarak kaydedildi.

Almanya’da koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle yeniden tam kapanma önlemlerinin uygulanması tartışılıyor. Sıkılaştırılmış enfeksiyon yasası taslağına göre, insidans değerinin 100’ün üzerinde olduğu bölgelerde 21.00 – 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanması öngörülüyor.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram