Pence, Trump’ın azledilmesine karşı çıktı

HABER MERKEZİ – ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Donald Trump’ın 6 Ocak Kongre baskınında halkı şiddete teşvik ettiği gerekçesiyle azledilmesine karşı olduğunu bildirdi.

Pence, Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi’ye bir mektup göndererek, anayasanın 25. ek maddesini kullanarak Trump’ın görevden alınmasına yönelik herhangi bir adım atmayacağını açıkladı.

Mektupta geçen hafta, Trump’ın kendisine yaptığı “seçim sonuçlarını reddet” çağrısına da uymadığını hatırlatan Pence, “Şimdi de Temsilciler Meclisinin, ülkemiz tarihindeki bu kadar ciddi bir döneminde siyasi oyunlar oynamasına alan açmayacağım.” ifadelerine yer verdi.

Pence, 25. ek maddeyi kullanarak Trump’ı görevden almanın kötü bir örnek oluşturacağını da vurgulayarak, bu maddenin yalnızca başkanın sağlık sorunları nedeniyle görevini yapamaması durumunda devreye sokulması gerektiğine işaret etti.

Trump’ı destekleyen on binlerce gösterici, Trump’ın konuşmasına katılmak için 6 Ocak’ta Washington’daki Ulusal Park’ta toplanmış ve ABD Kongresi’ni işgal etmişti.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram