Kovid-19 salgını: Almanya iki ülke ile sınırları kapatıyor

BERLİN – Almanya, koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan türlerinin yoğun olarak görüldüğü Çekya ve Avusturya’nın Tirol bölgesinden gelenlere, 14 Şubat Pazar gününden itibaren sınırları kapatma kararı aldı.

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Almanya Hükümeti’nin virüsün mutasyona uğrayan türlerine karşı koruma sağlamak amacıyla Çekya ve Tirol bölgesinden gelenlere ülkeye girişi kısıtlamak istediği bildirildi. Açıklamada, bu nedenle İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in 14 Şubat Pazar gününden itibaren sınır kontrollerinin uygulanmasına karar verdiği ifade edildi.

“Virüs mutasyon bölgesi” olarak sınıflandırıldı

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, Çekya ve Tirol bölgesinin “virüs mutasyon bölgesi” olarak sınıflandırıldığı bilgisini paylaştı. Yetkililer, şu anda hükümetin ülkeye giriş konusunda ilgili ortaklarla, özellikle muhtemel istisnalara ilişkin istişarelerde bulunduğunu kaydetti.

Almanya, 30 Ocak’tan bu yana mutasyona uğramış koronavirüsün yoğun olarak görüldüğü İngiltere, İrlanda, Portekiz, Güney Afrika ve Brezilya’dan uçak, tren, otobüs ve gemilerle yolcu taşınmasına 17 Şubat’a kadar yasak getirdi.

Bu ülkelerin dışında aralarında Zimbabve, Zambiya, Mozambik’in de aralarında bulunduğu 7 Afrika ülkesi de “virüs mutasyon bölgesi” olarak tanımlandı. Alman vatandaşları, ülkede ikamet eden yabancılar, transit yolcular, sağlık çalışanları ile malların taşınması, bu yasaktan muaf tutuldu.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram