Kovid-19 salgını: AB ülkeleri önlemleri gevşetmeye başladı


HABER MERKEZİ – Avrupa Birliği (AB) ülkeleri aşılama faaliyetine hız verilmesiyle birlikte koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik olarak uygulamaya konulan önlemleri gevşetmeye başladı.

Buna göre, Almanya’da toplam aşılanan sayısı 40 milyona yaklaşırken, Avusturya-Almanya sınırı ise “test ve karantina mecburiyeti” olmadan yeniden açıldı. Avusturya, tek doz koronavirüs aşısı yaptırmış olanların, “bağışıklık geliştirdiğini” kabul edeceğini açıkladı.

Avusturya’da tek doz aşı olanlar ve bunu ellerindeki çok dilli aşı pasaportu ile kanıtlayanlar, ek bir test istenmeksizin mağazalara, restoranlara, otellere veya kültür etkinliklerine katılabilecek. Almanya’dan, Avusturya’ya gidişler de artık karantina olmayacak.

Alışveriş, akrabaları ziyaret için ek şartlar aranmayacak. Avusturya ile bu konuda anlaşma sağlayan Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, “Normalleşme için yeniden birlikte hareket edebilmek güzel” dedi.

Bu arada, Avusturya 24 Mayıs’taki tatil öncesi Almanya’nın koronavirüs kurallarını daha da gevşetmesini istedi. Avusturya’nın bazı bölgelerinin artık risk bölgesi olmaktan çıkarılması gerektiğini belirten Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, corona virüsünün aşıldığı sinyalini verdi.

BELÇİKA DA ÖNLEMLERİ GEVŞETİYOR

Belçika Hükümeti, bar ve restoranların 9 Haziran’dan itibaren salonlarda da hizmet verebileceğini duyurdu. O zamana kadar kitle bağışıklığını sağlayacağını açıklayan hükümet, ayrıca sinema ve tiyatroların da 200 kişiye kadar hizmet verebileceğini duyurdu.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram