Konsolosluklarda randevu krizi: Pasaportunu yenileyemeyenler oturum süresini uzatamıyor

BERLİN – Almanya’daki Türk konsolosluklarında pasaport yenileme, noter ve nüfus işlemlerindeki randevu sorunu büyüyor. Biyometrik pasaportların süresi dolan çok sayıda Türkiye Cumhuriyet vatandaşı, yenileme işlemi yapamıyor.

Alınan bilgiye göre, konsolosluklar aylar sonraya bile randevu veremiyor ve vatandaşlar geçersiz pasaportla Almanya’da beklemek zorunda kalıyor.

Türkler ülkemizi terk edebilir ama tekrar gelemez

Bu arada, Frankfurt Yabancılar Dairesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklama sıkıntının büyümesine neden oldu. Açıklamada, “Geçerli pasaportu olmayan Türkler, ülkemizi terk edebilir ama tekrar gelemez. Ayrıca, pasaportunun süresi bittiği halde Almanya’da kalanlar, cezayi takibata uğrar” denildi.

Yabancılar Dairesi Başkanı Norbert Euler, açıklamada, “korona pandemisinin, yeni dijital pasaport vermede gecikmenin gerekçesi olamayacağını, çünkü bu salgının bir yıldan beri var olduğunu” ifade etti.
Frankfurt Başkonsolosu yetkilileri ile gelecek ayın başında konuyu görüşeceklerini belirten Euler, “Türkiye’nin verdiği biyometrik pasaportların üzerinden 10 yıl geçtiğinin ve birçoğunun geçersiz olduğunun farkındayız. Ne olursa olsun, pasaport ilgili ülkenin işi. Başkonsolos tarafından olası çözüm önerilerini de dinleyeceğiz” dedi.

Euler, pasaport yenilemenin kişinin kendi sorumluluğunda bulunduğunu ve başkonsolosluğun sunacağı çözümlerden bağımsız olarak Almanya İkamet İzni Yasası’nın 3. Maddesi uyarınca kişinin zamanında başvurusunun mecburiyet olduğunu hatırlattı.

Zamanında başvuran kişinin, bunu kanıtlaması halinde oturum izni açısından müsamaha gösterilebileceğini belirten Başkan Euler, “İkamet Yasası’nın 95. maddesine göre, geçerli ulusal pasaport olmadan Almanya’da kalmak suçtur. Bir Türk vatandaşı böyleyse, bu durum da cezalandırılır. Pandemi nedeniyle gecikme ya da başvurunun geç cevaplanması gibi gerekçeler, cezalandırma olasılığını kaldırmaz. Polis kontrolünde geçersiz pasaportla yakalananlar ceza alır” ifadelerini kullandı.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram