İspanyollar tedirgin: Vaka sayısı 1 milyonu aştı

MADRİD – İspanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısı 1 milyon 26 bin 281’e yükseldi.

İspanya Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Kovid-19 kaynaklı ölümlerde, sayının son 3 günde 217 arttığı görüldü. Bakanlık, son 7 günde 459 kişinin salgından hayatını kaybettiğini ve toplam sayının 34 bin 521’e çıktığını duyurdu.

Salgının en yoğun görüldüğü yer olan başkent Madrid’te olağanüstü hal devam ederken Navarra, Aragon, Rioja, Castilla y Leon, Endülüs ve Katalonya bölgelerinde de ek önlemler uygulanıyor.

Ülkede mevcut durumda yerel yönetimlerin kararıyla serbest dolaşıma kısıtlama getirilen belediyelerin sayısı, çoğunluğu küçük yerleşim olmak üzere bin 700’ü buldu.

Bu belediyelerde ayrıca en fazla 6 kişiye bir araya gelme izni verilmesi, doluluk oranı yüzde 50’ye indirilen bar ve restoranların en geç saat 23.00’te kapatılması, alışveriş merkezleri ve dükkanların doluluk kapasitelerini yarı yarıya indirmeleri ve en geç saat 22.00’de kapatılmaları, amatör spor branşlarındaki tüm müsabakaların ertelenmesi gibi ek önlemler alındı.

Katalonya bölgesi ile Melilla kenti yerel yönetimleri ise sektör çalışanlarının büyük tepkisini almasına rağmen bar ve restoranların sadece paket servis yapmalarına izin veriyor.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram