Fransa’da Paris dahil 16 bölgede sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak


PARİS – Fransa Başbakanı Jean Castex, koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki artış nedeniyle başkent Paris’in de içinde bulunduğu 16 bölgede 20 Mart’tan itibaren 4 haftalığına tüm gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı.

Castex, “Üçüncü dalga birçok Avrupa kentinde görülüyor, sebebi İngiliz varyantı. Kovid-19 vakalarının 4’te 3’ünü oluşturuyor, daha hızlı yayılıyor ve potansiyel olarak daha ciddi” dedi. Salgının durumunun endişe verici olduğunu, bu nedenle ek tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Castex, Paris’in de içinde bulunduğu Ile-de-France ve diğer 15 bölgede 20 Mart’tan itibaren 4 haftalığına tüm gün sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğini duyurdu. Bu bölgelerde okulların açık kalacağını söyleyen Castex, sadece temel ihtiyaç ürünlerinin satıldığı mağazaların hizmet vereceğini, diğerlerinin kapatılacağını belirtti.

Vatandaşların evin 10 kilometre çevresinde süre kısıtlaması olmadan dolaşabileceğini ifade eden Fransa Başbakanı, ülkede bölgeler arası seyahatlerin zorunlu haller dışında yasaklandığını aktardı. Sokağa çıkma yasağının ise saat 18.00 yerine 19.00’da başlayacağını belirtti.

Başbakan Castex’in konuşmasının ardından çok sayıda kişi, başkent Paris’ten ayrıldı. Kapanma kararı henüz başlamadan halk tren istasyonlarına akın ederken bazı noktalara yer kalmadığı gözlendi.
Kaynak: euronews

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram