BioNTech’in CEO’su Şahin: Normal hayata 2021 kışında dönülebilir

BERLİN – Koronavirüse (Kovid-19) karşı etkili aşı geliştirdiğini açıklayan ve bunu Pfizer ile birlikte üretip dağıtacak olan BioNTech’in eş-kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının olumlu etkisinin yazın önemli ölçüde kendini göstereceğini ve hayatın gelecek kış normale döneceğini söyledi.

Kovid-19’a karşı yüzde 90’dan fazla etkili aşı geliştirdiğini duyuran Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in eş-kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, BBC’nin Andrew Marr Show programına verdiği demeçte, 2021 kışında normal hayata geri dönüleceği öngörüsünde bulundu.

Şahin, “İki ayı aşkın bir süredir katılımcılardan elde ettiğimiz güvenlik verilerine sahibiz ve iki yılı aşkın bir süredir de veri toplamaya devam edeceğiz ve aşının sadece kısa ve orta vadeli yan etkileri için değil uzun dönem etkilerini de görmek için. Fakat şu ana kadar güvenlik verileri tamamen etkili” dedi.

Şahin, aşının her yıl Koronavirüs’e karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirip kuvvetlendirmediğinin de takip edilmesi gerektiğini ve bu konuda da daha çok veriye ihtiyaç olunduğunu dile getirdi.

“Gelecek sonbahara kadar durumu hafifletmeliyiz”

“Bu kış çok zor geçecek” diyen Prof. Şahin, her şey yolunda giderse 2020 sonunda aşının dağıtımına başlayabileceklerini söyledi. Şahin, “Hedef, Nisan sonuna kadar 300 milyon doz aşı geliştirebilmek. Yaza kadar aşının büyük bir etkisi olabilir. Yazın da etkisiyle enfeksiyon oranı düşer ve bir sonraki sonbahara daha hazırlıklı girebiliriz. Bağışıklık ve aşılama süreçleri gelecek sonbahara kadar tamamlanmalı.” dedi.

Pfizer ve BioNtech ortaklığında geliştirilen aşının yüzde 90, yüzde 92 oranında etkili olduğu açıklanmıştı.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram