Aşı pasaportu “Covpass” çalışması tamamlandı

HABER MERKEZİ – Avrupa Birliği’nde (AB) seyahatleri kolaylaştırmak amacıyla koronavirüs aşısı olanlar için ‘CovPass’ adı verilen dijital aşı karnelerinin teknik olarak tamamlandığı bildirildi.

İlk etapta 7 AB ülkesinde uygulamaya başlanacağı belirtilen dijital aşı karnelerinin Almanya’da da pilot proje olarak aşı merkezlerinde test edilmeye başlandığı duyuruldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Komisyon Sözcüsü, test aşamasında olan aşı pasaportlarının 1 Temmuz’a kadar tamamen kullanılabilir hale geleceğini beklediklerini söyledi.

İlk olarak Almanya, Danimarka, Yunanistan, Hırvatistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan gibi AB ülkelerinde verileceği  belirtilen aşı dijital karnelerinin, ilerleyen günlerde tüm AB ülkelerinde hazır hale geleceği dile getirildi.

Söz konusu aşı karneleri AB içinde uygulanmasına şimdilik onay verilen BioNTech, AstraZeneca, Moderna ve Johnson & Johnson gibi aşıları olanlara verilecek, AB ülkeleri arasındaki seyahatlerde test ve karantina zorunlulukları böylelikle ortadan kalkmış olacak.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram