Almanya’dan İran’a “gerilimi tırmandırmayın” çağrısı


HABER MERKEZİ – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İran’a “makul olma” ve nükleer programı nedeniyle “gerilimi tırmandırmama” çağrısında bulundu.

Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen Dışişleri Bakanlığı’nda Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi toplantısı sonrası Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ortak basın toplantısı düzenledi.

Maas, burada yaptığı açıklamada, İran’ın uranyumu yüzde 20 zenginleştirme işlemine başlamasını, “kabul edilemez büyük bir ihlal” şekilde değerlendirdi.

İran’a “makul olma”, “yaptığı şeyden vazgeçme” ve “gerginliği tırmandırmama” çağrısında bulunan Maas, “İran’la nükleer anlaşmanın yeni bir fırsat” olduğunu, yeni seçilen ABD Başkanı Joe Biden’ın, İran’ın bu anlaşmaya katılması konusunda açık bir tutumunun bulunduğunu kaydetti. Maas, “İran’a bu fırsatı kaybetmesinin tehlikeli olduğunu söylemeliyiz” dedi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi ise nükleer konusunda İran’la diyalog başlatılmasını desteklediklerini söyledi. Safedi, “Bölgenin yeni çatışmalara ihtiyacı yok. Nükleer konusu da dahil İran ile gerilimin tüm yönleriyle çözülmesi gerektiğini vurguluyoruz” diye konuştu.


Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram