Almanya’da ırkçı askerlere soruşturma

BERLİN – Alman ordusunda ırkçı faaliyetler yürüten 26 asker daha belirlendi. WhatsApp’te oluşturulan bir sohbet grubunda aşırı sağcı söylemlerde bulunan söz konusu kişiler hakkında soruşturma başlatıldı.

Savunma Bakanlığı’nın Federal Meclis’teki yetkili komisyona sunduğu bilgilendirme raporuna göre, askerlere “siyasi ve aşırıcılık kaynaklı kusurlu davranış” suçlaması yöneltildi.

10’u çavuş 26 askerin kurdukları sohbet grubunda şiddeti yücelten, antisemitik, pornografik ve aşırı sağcı içerikler paylaştığı bilgisi yer aldı.

DPA’nın konuyla ilgili haberinde, sohbet grubunun açığa çıkmasıyla birlikte ordudaki üstlerinin şüpheli askerler hakkında disiplin soruşturması başlattığı ve Alman Askeri İstihbarat Servisi’nin de (MAD) sürece dahil edildiğine dikkat çekildi.

Şu ana kadar üç askerin soruşturma kapsamında açığa alındığı belirtilirken, şüpheli askerlerin çoğunun Aşağı Saksonya’daki Neustadt am Ribenberge’deki müdahale taburunda görevli olduğu ifade ediliyor.

Geçen hafta polis teşkilatında kurulan sohbet gruplarında ırkçı içerikler paylaştığı anlaşılan polisler hakkında başlatılan soruşturma genişletilmiş ve Kuzey Ren-Vestfalya’da görevli polislerin evlerine baskınlar düzenlenmişti.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram