Almanya’da doktorlar acil olmayan ameliyatların ertelenmesini talep etti

BERLİN – Almanya’da doktorlar, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hastanelerin kapasite sınırına dayanmak üzere olduğunu belirterek, acil olmayan ameliyatların ertelenmesini talep etti.

Almanya Tabipler Birliği ile çeşitli yoğun bakım ve acil durum derneklerinden yapılan ortak açıklamada, artan vakalardan ötürü hastanelerdeki personel üzerinde büyük bir yük oluştuğu ifade edildi. Açıklamada, Kovid-19 vakalarının yüksek seviyede olduğu bölgelerdeki hastanelerde “sınıra dayandık” sesleri yükseldiği bildirildi.

Hastanelerde acil olmayan ameliyatların ertelenmesine ilişkin düzenleme çıkarılması için hükümete çağrıda bulunulan açıklamada, sağlık personelinin ağır hastalar için görevlendirilebileceği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, personel desteği olmadan birçok hastanedeki yoğun bakım bölümünün kapasitenin sınırına gelebileceği vurgulandı.

Öte yandan, Robert Koch Enstitüsü, ülkede son 24 saatte 16 bin 947 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu, toplam vaka sayısının ise 790 bin 503’e yükseldiğini açıkladı.

Paylaşabilirsiniz

Yanıt Yaz

Follow by Email
YouTube
LinkedIn
Share
Instagram